fbpx

Czy cukier trzcinowy jest zdrowy?

cukier trzcinowy i biały

Będąc studentką, dorabiałam pracując w gastronomii. Praca ta pozwoliła mi zaobserwować mity żywieniowe, w które wierzą ludzie. Jednym z popularniejszych mitów wśród klientów restauracji jest wiara w przewagę cukru brązowego nad białym. Nie jest to oczywiście prawdą. W poniższym artykule rozprawię się z tym mitem raz na zawsze.

Cukier trzcinowy a biały – podobieństwa i różnica

Podstawową różnicą pomiędzy cukrem trzcinowy a białym jest surowiec, z którego są produkowane. Cukier biały pochodzi z buraka, a cukier trzcinowy z trzciny cukrowej. Na pierwszy rzut oka możemy również zauważyć, że oba produkty różnią się barwą — cukier brązowy jest o wiele ciemniejszy. Oba cukry różnią się również smakiem. Cukier brązowy ma delikatny, karmelowy posmak.

Mimo tych zewnętrznych różnic, wnętrze zarówno cukru białego, jak i brązowego tzn. ich skład chemiczny jest niemal identyczny. Cukier biały oraz cukier trzcinowy składają się z sacharozy. To sacharoza odpowiedzialna jest za słodki smak cukru oraz za jego kaloryczność.

Skoro obie substancje składają się głównie sacharozy, to możemy domniemać, że ich kaloryczność będzie podobna i tak w rzeczywistości jest. Kaloryczność cukru białego to ok. 390 kcal na 100 g produktu. Z kolei cukier trzcinowy zawiera 380 kcal.

Cukier nie składa się jednak tylko z sacharozy. Zawiera również śladowe ilości innych substancji w tym związków mineralnych. Cukier brązowy zawiera nieco więcej związków mineralnych takich jak żelazo, wapń i potas. Związane jest to z obecnością melasy w cukrze brązowym. Melasa odpowiedzialna jest również za ciemną barwę cukru brązowego.

Czyli cukier trzcinowy jest zdrowy bo zawiera składniki mineralne!

Nie będę się kłócić z tym, że składniki mineralne są korzystne dla naszego zdrowia, ale niestety cukier trzcinowy nie powinien być traktowany jako ich dobre źródło. Ilość tych składników w cukrze brązowym jest niewielka, co sprawia, że aby stanowił on istotne ich źródło w diecie, musielibyśmy spożyć naprawdę duże ilości cukru. To z kolei jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy o tym, że cukier trzcinowy jest głównie źródłem sacharozy. Duża ilość sacharozy sprawia, że zarówno cukier biały, jak i trzcinowy są źródłem tzw. pustych kalorii. Oznacza to, że dostarczają dużej ilości kalorii w stosunkowo małej objętości porcji. Spożywanie obu tych produktów w nadmiernej ilości jest jedną z przyczyn powstawania otyłości. Cukier trzcinowy nie jest więc lepszym zamiennikiem dla cukru białego, możne je postawić na równi.

Cukier brązowy czy trzcinowy?

Mówiąc o cukrze trzcinowym warto również wspomnieć o cukrze brązowym ponieważ oba te pojęcia często używane są zamiennie. W rzeczywistości są to zazwyczaj dwa różne produkty. Cukrem brązowym jest nazywany nie tylko cukier trzcinowy, ale również produkty, które stanowią zwykły biały cukier zabarwiony karmelem. 

Czy cukier Muscovado to nazdrowszy cukier?

Cukier Muscovado często uznawany jest za najlepszy cukier wśród wszystkich cukrów trzcinowych. W porównaniu do zwykłego cukru trzcinowego ma o wiele ciemniejszy kolor. Muscovado ma również nieco odmienną konsystencję. Jest on cukrem mokrym. Jego teksturę można porównać do gruboziarnistego piasku.

Cukier Muscovado w porównaniu do zwykłego cukru trzcionowego zawiera także większą ilość melasy. W związku z tym ma nieco więcej składników mineralnych. Zawiera również polifenole — substancje, którym przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Mimo tych korzyści należy mieć na uwadze, że jest to wciąż produkt wysokokaloryczny. Zawiera 375 kcal na 100 g produktu. Dlatego, jeśli chcemy go stosować w diecie, to należy zachować umiar tak jak w przypadku zwykłego cukru białego.

Słowo na koniec

Podsumujmy odpowiedź na pytanie “czy cukier trzcinowy jest zdrowy?”. Prawdą jest, że cukier trzcinowy zawiera składniki mineralne. Są to jednak śladowe ilości. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z ich dobroczynnych właściwości musielibyśmy spożyć cukier trzcinowych w dużych ilościach. To z kolei jest niekorzystne dla naszego zdrowia ze względu na wysoką kaloryczność tego produktu. Spożywanie cukru w dużych ilościach sprzyja powstawaniu otyłości. Dlatego spożywanie cukru trzcinowego w dużych ilościach jest tak samo niekorzystne jak spożywanie cukru białego. Korzystne dla naszego zdrowia składniki mineralne lepiej jest dostarczać z innych pokarmów, które zawierają ich o wiele więcej.

Literatura

  1. https://www.britannica.com/science/sucrose (dostęp: 9.09.2021)
  2. Gebhardt S.E., Thomas R.G., Nutritive Value of Foods, USDA, 2002
  3. Kłosiewicz – Latoszek L, Cybulska B., Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo‑naczyniowych, Probl Hig Epidemiol, 2011, 92(2): 181-186
  4. Sangster S.A, Righelato R.C., A survey of micronutrient levels in a range of sugars (sucrose) of varying purity , Journal of Human Nutrition and Dietetics,1989, 2, 55-59 
  5. Walter J.R.Nutritional and functional components of non centrifugal cane sugar: A compilation of the data from the analytical literature. Journal of Food Composition and Analysis, 43, 2015, 194–202.
  6. https://www.indiatree.com/products/dark-muscovado-sugar.html (dostęp 9.09.2021)
  7. https://www.agriculture.com.ph/2020/02/07/small-scale-organic-muscovado-production/ (dostęp 9.09.2021)

Dołącz do społeczności Dietetycznej Mapy ♡

Bądź na bieżąco z wpisami na blogu. Zaobserwuj konto @dietetycznamapa na Instagramie oraz polub fanpage Dietetyczna Mapa.