fbpx

Dieta dla par – praktyczne wskazówki

Wspólna zmiana nawyków żywieniowych ma wiele zalet. Przede wszystkim mając obok siebie osobę, która przechodzi przez to co my czujemy silniejszą motywację do utrzymania zdrowej diety. Jeśli kiedykolwiek przeszła Wam przez głowę myśl o wspólnej diecie to koniecznie zapoznajcie się ze praktycznymi wskazówkami, które podpowiedzą Wam jak powinna wyglądać dieta dla par.

Wspólnie ustalcie swój jadłospis

Nie musicie każdego posiłku jeść wspólnie. Jeśli na śniadanie każdy z Was lubi inne rzeczy to nie zmuszajcie się do jedzenia tego co partner. W tym punkcie chodzi o to aby posiłki takie jak obiad, które są czasochłonne w przygotowaniu smakowały Wam obydwu. Szczególnie gdy gotowaniem zajmuje się jedna osoba. Z praktyki wiem, że większość osób nie ma ochoty gotować na dwa garnki. Zajmuje to więcej czasu, a w konsekwencji prowadzi do porzucenia diety. Dlatego tak ważne jest wspólne ustalenie dań.

Skuteczna dieta dla par to współpraca

Na ten punkt szczególnie uczulam osoby, które na pytanie co na obiad odpowiadają „obojętnie”. Skuteczna dieta dla par to przede wszystkim współpraca. Jeśli chcesz trwale poprawić swoje nawyki, a tym samym sylwetkę musisz dać coś od siebie. Uczestnicz w planowaniu posiłków i zgłaszaj swoje uwagi co do produktów, które lubisz i których nie lubisz. Tylko dietę, która Ci smakuje będziesz w stanie utrzymać długoterminowo.

dieta dla par oferta

Zróbcie listę zakupów razem i wspólnie idźcie na zakupy

Ten punkt poniekąd pokrywa się z punktem pierwszym. W zdrową dietę można wkomponować wiele produktów. Jeśli dotychczas Was sposób żywienia odbiegał od tego opartego na zasadach zdrowego żywienia to czeka Was trochę eksperymentów póki nie znajdziecie produktów, które najbardziej lubicie. Dlatego ważne jest abyście na zakupy chodzili razem i wybierali produkty, które lubicie. Jedno z was może lubić pomidory, ale drugie niekoniecznie i może z tego powodu ich nie kupić. Jeśli nie możecie razem wybrać się na zakupy to chociaż spróbujcie ustalić razem listę zakupów. Niech każdy wpiszę produkt, który ma ochotę spróbować.

Dostosujcie kaloryczność indywidualnie

Dieta dla par nie oznacza tego, że wszystko w niej musi być takie same. Oczywiście posiłki mogą być identyczne jednak kaloryczność diety będzie różna. Z reguły kobiety będą miały mniejszą kaloryczność diety niż mężczyźni. Związane jest to z tym, że na zapotrzebowanie kaloryczne wpływ mają m.in. wzrost oraz masa ciała. Parametry te u kobiet są zazwyczaj mniejsze niż u mężczyzn, a im ich mniejsza wartość tym mniej kalorii powinniśmy spożywać. Dlatego bardzo ważne jest obliczenie zapotrzebowania kalorycznego indywidualnie dla każdego z Was. Gdy już je obliczycie wtedy musicie zdecydować jak zaspokoicie zapotrzebowanie kaloryczne u osoby, która musi spożywać więcej kalorii. Można zrobić to na dwa sposoby:

  • po przez zwiększenie proporcji poszczególnych produktów w posiłkach dla osoby o większym zapotrzebowania
  • obydwoje spożywacie takie same pod względem proporcji posiłki, ale osoba o większej kaloryczności ma dodatkowy posiłek, który pokryje jej zapotrzebowania kaloryczne.
dieta dla par informacje

Nie porównujcie się. Możecie chudnąć w różnym tempie

Organizm każdego z nas trochę się różni. Różnice te mogą mieć wpływ na tempo odchudzania. To jak szybko chudniemy zależy nie tylko od deficytu kalorycznego, ale również od wielu innych czynników.  Jednym z czynników zwiększających tempo odchudzania jest zawartość tkanki mięśniowej. Jest ona o wiele bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa więc osoby bardziej umięśnione mogą szybciej chudnąć. Również rodzaj otyłości ma wpływ na tempo chudnięcia. Osoby z otyłością brzuszną chudną szybciej niż z otyłością pośladkowo – udową. Tutaj drogie panie odpowiedź dlaczego wasz mężczyzna może w pewnym momencie chudnąć szybciej niż wy. Po pierwsze może mieć więcej tkanki mięśniowej, a po drugiej mężczyźni częściej mają otyłość brzuszną, a kobiety przed menopauzą częściej dotyka otyłość pośladkowo-udowa. Dlatego wzajemne porównywanie efektów może nie być miarodajne i taka rywalizacja nie ma sensu.

Wybierzcie indywidualne oraz wspólne aktywności fizyczne

Jeśli dotąd dodatkowa aktywność fizyczna była u was zerowa to zamiast zaczynać od siłki 5 razy w tygodniu zacznijcie jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ważne aby każde z Was znalazło dla siebie aktywność fizyczną, którą lubi. Wygospodarujcie trochę czasu w ciągu tygodnia na indywidualną aktywność fizyczną. Jeśli obydwoje lubicie totalnie inne rzeczy to nie ma co się zmuszać aby każdy trening wykonywać wspólnie. Możecie pójść jednak na kompromis. W ciągu tygodnia wykonujcie osobno takie aktywności fizyczne jakie lubicie. Za to weekend zamiast spędzić cały dzień na kanapie oglądając wspólnie serial wybierzcie się chociaż na zwykły spacer po lesie. Spędzicie razem czas i to z korzyściami dla waszego zdrowia i sylwetki.

Wyjścia na randki w myśl zasad zdrowego żywienia

Dieta nie oznacza, że musicie rezygnować ze wspólnych wyjść! Zmieńcie po prostu ich charakter. Osoby, które regularnie odwiedzają restauracje warto aby przed wyjściem do restauracji przejrzały w Internecie jej menu. Pozwoli to na znalezienie lokalu gdzie będą serwowane zdrowsze wersje potraw np. grillowane mięso zamiast tego w panierce czy porcja sałatki do burgera zamiast frytek. Z kolei jeśli chodzicie do restauracji raz na jakiś czas to jednorazowy wypad na schabowego nie zaszkodzi waszej diecie, ale warto taką randką wzbogacić o aktywność fizyczną. Zamiast wracać od razu do domu, wybierzcie się na spacer po okolicy.

dieta dla par współpraca

Dieta dla par u dietetyka

Jeśli te wszystkie zasady wydają się Wam nie do ogarnięcia i dalej nie wiecie jak zabrać się za zmianę to skorzystajcie z usług dietetyka. Dieta dla par to stały element ofert wielu dietetyków. Uczestniczycie wspólnie w wizycie dzięki czemu każde z Was może na bieżąco zgłaszać swoje uwagi. Jeśli zdecydujecie się na jadłospis to będzie on dostosowany do waszego trybu życia oraz upodobań każdego z was.

Dieta dla par wymaga pójścia na wiele kompromisów oraz wspólnego zaangażowania obu osób. Jeśli jednak już ustalicie swój plan działania to największy problem za Wami. Teraz wystarczy tylko w nim wytrwać, a we dwoje na pewno będzie raźniej!