Pierwsza wizyta u dietetyka może wzbudzać wiele obaw. Jest to całkowicie zrozumiałe. Wszystko co nieznane budzi w nas pewne wątpliwości. Jeśli jesteś dopiero przed decyzją o skorzystaniu z usług dietetyka i zastanawiasz się jak będzie wyglądać wizyta to ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.

Spis treści
Wypełnij wywiad żywieniowy przesłany przez dietetyka
Po zapisaniu się na wizytę dietetyk prześle Ci na maila wywiad żywieniowo-zdrowotny i poprosi o odesłanie go przed wizytą. Wypełnienie wywiadu sprawi że cała wizyta przebiegnie sprawniej. Wywiad będzie zawierał pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia, celu wizyty i podstawowych zagadnień związanych z Twoim sposobem odżywiania. Podczas wizyty dietetyk poszerzy go dodatkowe pytania, które pomogą mu poznać Twój sposób odżywiania i stan zdrowia.
Jakie pytania będzie mi zadawać dietetyk na wizycie
Pytania będą dotyczyć m.in.
- Stanu zdrowia
- Częstotliwości spożycia posiłków
- Najczęściej spożywanych potraw w ramach poszczególnych posiłków
- Twojego trybu pracy aby dostosować do niego zalecenia żywieniowe
- Aktywności fizycznej
- Umiejętności kulinarnych aby móc dostosować do nich trudność posiłków
- Lubianych i nielubianych produktów spożywczych
Szczegółowe opowiadanie o swoich zwyczajach żywieniowych może wiele osób krępować ponieważ obawiają się, że zostaną w ten sposób negatywnie ocenieni. Pamiętaj jednak, że dietetyk to specjalista i doskonale wie za jakimi trudnościami mierzą się jego pacjenci. Profesjonalny dietetyk nigdy nie skomentuje negatywnie Twojego sposobu odżywiania, a doradzi co można poprawić. Tylko szczere odpowiedzi pozwolą dietetykowi dobrać sposób postępowania, który pozwoli Ci osiągnąć długoterminowe efekty.
Przygotowanie do pomiaru masy ciała i analizy składu ciała (dotyczy tylko wizyty stacjonarnej)
Analiza składu ciała będzie miarodajna tylko wtedy gdy pacjent zastosuje się do pewnych zasad.
Główne zasady, które należy zastosować przed wykonaniem pomiaru:
- Ostatni posiłek należy spożyć 3-4 h przed analizą
- 1 h przed analizą nie należy spożywać żadnych napojów, w tym wody
- 24 h przed badaniem nie należy spożywać alkoholu
- Przed badaniem należy skorzystać z toalety w celu opróżnienia pęcherza
- Pomiar wykonywany jest na boso dlatego nie należy używać kremów do rąk i stóp bezpośrednio przed badaniem
- 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej
- W miarę możliwości kobiety nie powinny umawiać wizyty podczas miesiączki.

Listę szczegółowych zasad dotyczących analizy składu ciała pacjent powinien otrzymać przed wizytą od dietetyka.
Pomiar w ubraniach czy w bieliźnie? (dotyczy tylko wizyty stacjonarnej)
Kwestia ściągnięcia ubrań i pozostania tylko w bieliźnie budzi wiele obaw wśród pacjentów korzystających z usług dietetyka. Pomiar masy ciała w bieliźnie będzie najbardziej miarodajny, jednak jeśli pacjent nie chce ściągać ubrań nie musi tego robić. Wtedy należy ubrać się jak najbardziej lekko np. założyć koszulkę na ramiączkach, lekką sukienką, legginsy, krótkie spodenki. Warto aby na kolejnych wizytach ubierać ten sam zestaw ubrań.
W przypadku pomiaru obwodów konieczny jest pomiar w samej bieliźnie. Jeśli jednak nie czujesz się z tym komfortowo warto porozmawiać o tym z dietetykiem. Osobiście w pracy z pacjentami próbuje znaleźć alternatywne rozwiązanie jak np. samodzielne pomiary w domu.
Badania laboratoryjne, które warto wykonać przed wizytą u dietetyka
Przed pierwszą wizytą dietetyk może poprosić Ciebie o wykonanie badań laboratoryjnych. Dieta stanowi istotne wspomaganie leczenia wielu chorób. Wyniki badań laboratoryjnych stanowią jeden ze wskaźników stanów odżywienia naszego organizmu. Pozwalają nam na wykrycie pewnych nieprawidłowości w organizmie nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku.
Podstawowe badania przed wizytą u dietetyka, które warto wykonać to:
- Morfologia krwi
- Profil lipidowy (cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol LDL, cholesterol HDL)
- Glukoza na czczo
- Próby wątrobowe (ALT, AST)

Jeśli chorujesz, warto również mieć aktualne badania dotyczące Twojej choroby np. panel tarczycowy w przypadku chorób tarczycy. Każda informacja na temat Twojego stanu zdrowia pozwoli dietetykowi na lepsze dopasowanie diety do Ciebie, a tym samym będzie ona bardziej skuteczna.
Jeśli masz wyniki badań nie starsze niż 3 miesiące nie musisz wykonywać ich ponownie
Sposób postępowania u każdego dietetyka może nieco się różnić w zależności od metod przez niego stosowanych. Jednak na pewno przed każdą wizytą zostaniesz dokładnie poinformowany jak się do niej przygotować.
Chcesz skorzystać z usług dietetyka? Sprawdź moją ofertę usług online:
Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂