Nie masz rano czasu przygotowywać skomplikowanych śniadań, a znudziły Ci się już kanapki? Nocna owsianka to rozwiązanie dla Ciebie. Wystarczy, że wieczorem wymieszasz kilka składników, włożysz do lodówki, a rano pyszne i zdrowe śniadanie gotowe!
Nocna owsianka to prawdziwa skarbnica dobroczynnych dla naszego zdrowia substancji. Same płatki owsiane można określić mianem superfood. Są one cennym składnikiem diety ze względu na obecność błonnika pokarmowego, a dokładniej jednej z jego frakcji — beta-glukanów. Mają one szereg korzyści dla naszego zdrowia. Obniżają stężenie cholesterolu we krwi, a także obniżają wzrost glukozy po posiłku. Stanowią więc świetny element diety dla osób z cukrzycą oraz problemami z hipercholesterolemią.
Owsianka jednak to nie tylko płatki owsiane. Jeśli chcemy, aby nocna owsianka stanowiła wartościowy dla naszego zdrowia posiłek, to warto dorzucić do niej wartościowe dodatki takie owoce oraz orzechy. Owoce to przede wszystkim źródło witamin. Zawierają również polifenole, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, czyli wymiatają wolne rodniki z naszego organizmu. Orzechy z kolei zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na nasz profil lipidowy. Obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Jakie owoce wybrać do nocnej owsianki?
Nocna owsianka ma być ekspresową alternatywą dla tradycyjnej owsianki, dlatego polecam owoce, których nie trzeba będzie obierać. Świetnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju owoce jagodowe takie jak maliny, borówki lub truskawki. Poza sezonem możesz wykorzystać owoce mrożone. Wystarczy, że wieczorem ułożysz je na owsiance. Przez noc zdążą się rozmrozić i rano będą gotowe do spożycia.
Czym zalać owsiankę na noc?
W celu przygotowania nocnej owsianki musimy płatki owsiane zalać płynem dzięki czemu namiękną i rano będą zdatne do spożycia. Do zalania nocnej owsianki świetnie sprawdzi się zwykłe mleko krowie. Jest ono dobrym źródłem białka, które oprócz tego, że jest składnikiem budulcowym dla naszego organizmu, zwiększa sytość owsianki. Osoby stosujące dietę roślinną mogą wykorzystać napój sojowy. Ze wszystkim napojów roślinnych jest on najbardziej zbliżony do zwykłego mleka pod względem wartości odżywczej.
Nocną owsiankę można również zalać wodą, pod warunkiem, że dostarczymy białko w inny sposób, np. dodając rano trochę jogurtu lub skyru naturalnego. Zamiast jogurtu dobrym pomysłem jest również dorzucenie porcji odżywki białkowej. Oprócz tego, że odżywka dostarczy białka, to może korzystnie wpłynąć na smak owsianki. Dodając odżywkę o atrakcyjnym smaku, w łatwy sposób przekształcisz nocną owsiankę w pyszny i zdrowy deser. Decydując się na odżywkę białkową, dodaj ją do płatków wieczorem razem z wodą i całość wymieszaj, aby odżywka dobrze się rozpuściła.
Czy nocną owsiankę można podgrzać?
Wiele osób jest uprzedzonych do nocnych owsianek, ponieważ nie lubi jeść owsianki na zimno. Co prawda śniadanie, jakim jest nocna owsianka, z reguły spożywane jest na zimno, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją podgrzać. Można to zrobić w mikrofalówce. Wystarczy naczynie z owsianką przełożyć do mikrofalówki i podgrzewać 1-3 minut. Nocną owsiankę można również podgrzać w rondelku. Zawartość naczynia przełóż do rondelka i podgrzewaj 1 minutę od momentu zagotowania.

Owsianka nocna
Składniki
- 50 g płatków owsianych (5 łyżek)
- 120 g mleka 3,2% (½ szklanki)
- 100 g truskawek
- 7,5 g migdałów (½ łyżki)
Wskazówki
- Truskawki możesz wymienić na inne owoce.
- Migdały możesz wymienić na inne orzechy.
- Zamiast mleka możesz wykorzystać napój sojowy.
Sposób przygotowania
- Wsyp do naczynia płatki owsiane.
- Płatki owsiane zalej mlekiem i wymieszaj.
- Na wierzchu ułóż owoce mrożone oraz posiekane płatki migdałów.
- Owsiankę przykryj i włóż do lodówki na całą noc.
Wartość odżywcza 1 porcji | |
Kalorie | 335 kcal |
Białko | 11,8 g |
Tłuszcze | 11,4 g |
Węglowodany | 51,1 g |
Błonnik | 6,5 g |
Jeśli lubisz owsianki to koniecznie wypróbuj przepis na owsiankę marchewkową
Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂