Frytki z piekarnika często goszczą na moim stole. Jednak za nim opanowałam ich przygotowanie do perfekcji minęło sporo czasu. Po kilku eksperymentach myślę, że osiągnęłam ten cel. Teraz dzielę się z Wami moim przepisem na najlepsze frytki z piekarnika, jakie jadłam.
Spis treści
Jak zrobić frytki z piekarnika?
Mogłoby się wydawać, że to pytanie jest niemądre. Przecież wystarczy pokroić ziemniaki, włożyć do rozgrzanego piekarnika, upiec i gotowe. Oczywiście, że można. Można również wznieść swoje frytki o poziom wyżej i przygotować najlepsze frytki z piekarnika jakie kiedykolwiek jadłeś. Znajomi i rodzina będą pytać Ciebie o ten przepis.
Aby przygotować pyszne frytki z piekarnika musisz na to poświęcić trochę czasu. Kluczowe w tym przepisie jest wypłukanie skrobi. Oczywiście, nie wypłuczemy całej skrobi, ale pozbycie się jej z wierzchniej warstwy wystarczy. W celu pozbycia się skrobi, ziemniaki należy opłukać kilkukrotnie ok. 3-4 razy. Z każdym płukaniem woda będzie coraz mniej mętna. Gdy woda będzie już niemal czysta to znak, że nasz cel został osiągnięty.
Gdy już sobie te ziemniaczki opłuczemy to czas na kolejny etap – moczenie. Pokrojone ziemniaki moczymy w wodzie z dodatkiem soli i cukru. Patent na cukier wzięłam z przepisów na frytki belgijskie. Sól z kolei przyszła mi do głowy spontanicznie.
Cukry proste, którego źródłem jest cukier buraczany łatwo ulegają karmelizacji. Dlatego dodajemy do wody cukier. Dzięki niemu szybciej się zrumienią. Z kolei sól wyciąga wodę z warzyw co nazywane jest zjawiskiem osmozy. Jeżeli częściowo pozbędziemy jej się z ziemniaków to korzystnie wpłynie to końcową chrupkość frytek.
Ostatni etap to osuszanie. Gdy już skończymy moczyć frytki to musimy je osuszyć przy pomocy bawełnianej ścierki lub ręcznika papierowego. Jest to ważny etap. Jeśli go pominiemy wtedy woda, która została na ziemniakach zacznie podczas pieczenia parować i ziemniaki będą się gotować zamiast piec.

Sól i cukier w frytkach z piekarnika a zdrowie
Jeżeli do przygotowania frytek korzystamy z piekarnika to najczęściej jest to podyktowane względami dietetycznymi. Przygotowanie frytek w piekarniku jest lepsze pod względem żywienia ponieważ wykorzystujemy o wiele mniej tłuszczu do ich przygotowania przez co takie frytki są mniej kaloryczne.
Jednak sól i cukier trochę nijak mają się do zaleceń dietetycznych. Obie przyprawy w nadmiarze szkodzą. Jednak w tym przepisie wykorzystujemy te dwa produkty w niewielkich ilościach. Mało tego rozpuszczamy je wodzie więc do ziemniaków przejdzie tylko część cukru i soli.
Czasami w dietetyce trzeba pójść na kompromis. Jeśli lubicie frytki i często lądują na waszym talerzu to lepiej aby one były przygotowane w takiej wersji z odrobiną cukru i soli niż w usmażone w głębokim tłuszczu.

Frytki z piekarnika
Składniki
Składniki na frytki
- 500 g ziemniaków
- 750 g wody
- 15 g cukru (1 łyżka)
- 3 g soli (½ łyżeczki)
- 20 g oleju (2 łyżki)
Składniki na przyprawę do frytek
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 2 łyżeczki czosnku granulowanego
- 1 łyżeczka majeranku
- ½ łyżeczki przyprawy curry
Sposób przygotowania
Sposób przygotowania frytek
- Ziemniaki obierz i pokrój w słupki na kształt frytek.
- Pokrojone ziemniaki umieść w misce, wlej wodę, opłucz ziemniaki i wylej wodę. Czynność powtórz 3 razy.
- Do osobnej miski wlej zimną wodę, dodaj cukier oraz sól. Całość mieszaj tak długo aż sól i woda się rozpuszczą.
- Roztwór wlej do ziemniaków. Odstaw na 20 minut.
- Po 30 minutach odcedź ziemniaki z wody. Osusz je przy pomocy bawełnianej ściereczki lub ręcznika papierowego.
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wsyp frytki, dodaj olej oraz przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj. Frytki ułóż równomiernie na blaszce i piecz około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C.
Wartość odżywcza 1 porcji | |
Kalorie | 281 kcal |
Białko | 5,3 g |
Tłuszcze | 10,3 g |
Węglowodany | 43,8 g |
Błonnik | 5,3 g |
Dołącz do społeczności Dietetycznej Mapy ♡
Przygotowałeś powyższy przepis? Koniecznie dodaj zdjęcie potrawy na IG jako post lub relacje. Oznacz konto @dietetycznamapa oraz dodaj hashtag #ZbilansowaneFrykasy. Pokaż innym jak pyszne może być zbilansowane jedzenie!Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂