Zastanawiasz się jak zrobić pełnoziarniste uszka dla cukrzyka? Podpowiadam! Przepis sprawdzi się nie tylko dla cukrzyków, ale również dla osób zmagających się z insulinoopornością.
Spis treści
Składniki na pełnoziarniste uszka z grzybami
Do przygotowania uszek z mąką pełnoziarnistą będziesz potrzebować następujących składników:
- Mąka pełnoziarnista – ja użyłam mąki pełnoziarnistej pszennej, ale możesz również wykorzystać mąkę orkiszową.
- Gorąca woda – sprawia, że ciasto jest elastyczne i nie przykleja się do stolnicy.
- Suszone grzyby – nieodzowny element wigilijnych potraw. Chyba nie muszę nic więcej dodawać 🙂
- Cebulka – nadaje walorów smakowych
- Zmielone płatki owsiane (opcjonalnie) – jeśli farsz na pełnoziarniste uszka dla cukrzyka będzie zbyt wodnisty to można się nimi poratować. Do uszek tradycyjnych dodaje się w tym celu bułkę tartą. Płatki owsiane stanowią świetną alternatywą dla bułki z białego pieczywa.

Barszcz czerwony dla cukrzyka
Barszcz czerwony jest kontrowersyjnym elementem wigilijnego stołu dla osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Gotowane mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego taki barszcz czerwony może potencjalnie podnosić poziom glukozy we krwi. Czy to oznacza, że musisz z niego rezygnować? Nie! Można przygotować barszcz w taki sposób, aby miał niski IG. Do tego celu wykorzystaj zakwas buraczany.
Zakwas buraczany ma niski IG. Jak pewnie wiesz głównym winowajcom, który podnosi poziom glukozy we krwi jest cukier zawarty w produktach spożywczych. W procesie fermentacji (kiszenia) bakterie kwasu mlekowego rozkładają cukry zawarte w danym produkcie. Dzięki temu taki produkt ma niski indeks glikemiczny.
W poniższym przepisie na barszcz czerwony dla cukrzyka znajdziesz również zwykłego buraka. Troszkę musimy go dodać, aby smak barszczu był lepszy. Sztuką w przygotowywaniu posiłków, zgodnych z zasadami dietetyki jest umiejętność chodzenia na kompromisy. Danie powinno być jednocześnie zdrowe i smaczne.

Wigilijny barszcz czerwony i uszka dla cukrzyka - przepis
Składniki
Składniki na barszcz czerwony dla cukrzyka
- 200 g marchwi
- 150 g selera
- 150 g pietruszki
- 140 g pora (pozbawionego liści)
- 400 g buraka
- 1,5 l wody
- 0,5 l zakwasu buraczanego
- 0,5 szklanki wody po gotowaniu grzybów (opcjonalnie)
- 2-3 sztuki liścia laurowego
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- 1 łyżeczka majeranku
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- 1 łyżeczka ksylitolu lub erytrytolu (opcjonalnie)
Składniki na ciasto do uszek
- 300 g mąki pszennej pełnoziarnistej lub orkiszowej (2 szklanki)
- 150-200 ml gorącej wody (3/4 szklanki)
- 20 g oleju rzepakowego (2 łyżki)
Składniki na farsz na uszka dla cukrzyków
- 40 g grzybów suszonych
- 100 g cebuli (1 sztuka)
- 2 sztuki liści laurowych
- 3 kulki ziela angielskiego
- 0,5 łyżeczki majeranku
- 10 g oleju rzepakowego (1 łyżka)
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- 0,5 łyżki płatków owsianych (opcjonalnie)
Wskazówki
- Ciasto niewystarczająco "odpoczęło" przed rozpoczęciem wałkowania. Mąka, a właściwie gluten, który się w niej znajduje musi dobrze napęcznieć. Dzięki temu ciasta nabiera elastyczności.
- Jeśli ciasto pęka podczas lepienia to znaczy, że nakładasz za dużo farszu.
Sposób przygotowania
Sposób przygotowania barszczu
- Wszystkie warzywa obierz, pokrój na mniejsze kawałki i włóż do garnka. Zalej je zimną wodą i dodaj pieprz, ziele angielskie, liść laurowy oraz sól (nie przesadzaj z solą ponieważ zakwas jest słony), Gotuj na małym ogniu ok. 1-2 h aż warzywa zmiękną.
- Wyciągnij ugotowane warzywa, a następnie przecedź wywar przez sito. Jeśli podczas gotowania wywaru ubyło, uzupełnij go wodą do ilości 1 litra.
- Do wywaru dodaj zakwas buraczany oraz wodę po grzybach. Całość delikatnie podgrzewaj, nie dopuszczając do zagotowania. Jeśli barszcz się zagotuje straci swój ładny, czerwony kolor. Jeśli barszcz jest zbyt kwaśny możesz dodać 1 łyżeczkę erytrytolu lub ksylitolu.
Sposób przygotowania farszu i ciasta na uszka
- Grzyby zalej wodą i mocz przez przynajmniej 3 godziny.
- Gdy grzyby się namoczą przecedź je przez sito aby pozbyć się zanieczyszczeń. NIE WYELEWAJ wody w której się moczyły. Ugotuj w niej grzyby, dzięki czemu będą miały lepszy smak.
- Grzyby i wodę w której się moczyły włóż do garnka. Następnie dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu do momentu, aż grzyby zmiękną ok. 0,5-1 h. Po ugotowaniu zostaw do ostudzenia.
- Cebulę pokrój w bardzo drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej i zeszklij cebulkę.
- Ugotowane grzyby bardzo drobno posiekaj przy pomocy noża lub zmiel w maszynce do mielenia.
- Do pokrojonych grzybów dodaj cebulkę. Całość wymieszaj i dopraw do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Jeśli masa jest zbyt wodnista możesz dodać odrobinę płatków owsianych.
- Wsyp mąkę pełnoziarnistą do miski, a następnie stopniowo wlewaj gorącą wodę, wszystko mieszając łyżką. Ręką zagnieć ciasto. Uważaj aby się nie poparzyć. Ciasto przykryj ścierką i odstaw na 30 minut. Mąka musi dobrze napęcznieć aby ciasto nie rwało się podczas wałkowania i lepienia pierogów.
- Ciasto wyłóż na stolnicę podsypaną mąką i rozwałkuj. Następnie przy pomocy małej szklanki wytnij kółka. Na placek nałóż odrobinę farszu, złóż na pół zlep brzegi, a następnie połącz ze sobą dwa końce pieroga.
- W dużym garnku zagotuj wodę, wrzuć uszka, zmniejsz ogień i gotuj ok. 10 minut, od momentu wypłynięcia. Gotowe uszka wyciągnij przy pomocy łyżki cedzakowej.
- Uszka podawaj z barszczem czerwonym.
Wartość odżywcza barszczu czerwonego z uszkami pełnoziarnistymi
Wartość odżywcza 1 porcji barszczu z uszkami | |
Kalorie | 277 kcal |
Białko | 10,1 g |
Tłuszcze | 6,6 g |
Węglowodany | 42,9 g |
Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂