fbpx

Przewodnik

Zdaje sobie sprawę, że jeśli nie jesteś zawodowym dietetykiem pewne pojęcia mogą nie być dla Ciebie jasne. Dlatego przygotowałam specjalny przewodnik po blogu, który pozwoli Ci na swobodną nawigacją po nim.

Kategorie przepisów

Przepisy na blogu zostały podzielone na trzy główne kategorie tj. dieta podstawowa, dieta lekkostrawna oraz dieta wegańska. Przybliżę Ci co znajdziesz pod poszczególnymi kategoriami.

Dieta podstawowa

Każdy z nas stosuje dietę. Zaskoczeni? Mówię całkiem poważnie. Niezależnie od tego czy na Twoim stole codziennie gości owsianka z owocami czy słodkie czekoladowe płatki z mlekiem. Pojęcie diety oznacza sposób żywienia. Ten z kolei może być różny. Zgodny z zasadami zdrowego żywienia lub wręcz przeciwnie.

Dieta podstawowa to dieta przeznaczona dla osób, które nie muszą stosować specjalnych zaleceń żywieniowych ze względu na swój stan zdrowia. Posiłki z tej kategorii sprawdzą się więc dla każdego kto chce się zdrowo odżywiać. Posiłki z kategorii diety podstawowej prezentowane na blogu oparte są na talerzu zdrowego żywienia. To co warto podkreślić to mogą z nich korzystać również osoby odchudzające się. Dokładnie podana gramatura przy każdym posiłku sprawia, że bez problemu dostosujesz je do swojego zapotrzebowania kalorycznego.

Dieta podstawową można modyfikować tak aby spełniała wymagania dla osób o specjalnych potrzebach żywieniowych. Aktualnie na blogu dostępne są dwie modyfikacje – dieta lekkostrawna oraz dieta wegańska.

Dieta lekkostrawna

Zabiegi chirurgiczne lub schorzenia w obrębie układu pokarmowego sprawiają, że układ pokarmowy jest wrażliwszy niż u osób zdrowych. W związku z tym potrzebna jest specjalna modyfikacja diety, która go odciąży, a jednocześnie dostarczy taką samą ilość energii oraz wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Taką dietą jest dieta lekkostrawna. Dieta lekkostrawna często zalecana jest przez lekarzy po wyjściu ze szpitala. Jeśli Ty lub Twoi bliscy dostaliście zalecenie jej stosowania to jest to kategoria dla Was.

Dieta wegańska

Przepisy z tej kategorii przeznaczone są dla osób poszukujących dań zgodnych z zasadami diety roślinnej. Sprawdzą się one jednak nie tylko dla zdeklarowanych wegan, ale również dla osób jedzących mięso, które chcą poszerzyć wachlarz dań w swoim jadłospisie. Wszystkie przepisy z tej kategorii są w pełni oparte na roślinach. Nie zawierają mięsa ani nabiału.

Dieta bezglutenowa

Przepisy bezglutenowe to wyodrębnione przepisy dla osób, które ze względu na celiakię lub inne choroby glutenozależne nie mogą spożywać glutenu. Stworzyłam tą kategorię aby ułatwić osobom muszącym stosować ścisłą dietę bezglutenową odnaleźć się w przepisach na blogu.

Dieta o niskim IG

Dieta o niskim indeksie glikemicznym ma zapobiegać gwałtownemu wzrostowi glikemii po posiłku. Przepisy z tej kategorii są w szczególności polecane dla osób z insulinoopornością oraz dla chorych na cukrzycę.

Artykuły

Artykuły to pigułka wiedzy z zakresu dietetyki. Jeśli chcesz poznać teoretyczne zagadnienia związane z dietetyką to miejsce dla Ciebie. Każdy z artykułów opracowany jest przez dietetyka klinicznego. Ich popularnonaukowy charakter sprawia, że nawet największy laik przyswoi z nich wiedzę.

Masz jakiś pomysł, który pomógł by Ci w lepszej nawigacji po blogu? Z chęcią go wysłuchałam. Napisz proszę swoją propozycję na mojego maila kontakt@dietetycznamapa.com