Desery z nasion chia od kilku lat cieszą się popularnością. Uwielbiam je, ale z racji ostatnio rosnących cen żywności chciałabym przedstawić tańszą alternatywę – pudding z siemienia lnianego z jabłkiem.
Spis treści
Pudding z siemienia lnianego – składniki
Deser oparty jest na nasionach siemienia lnianego. Podobnie jak nasiona chia mają one właściwości żelujące co pozwala na uzyskanie konsystencji puddingu. Siemię lniane to bogactwo składników korzystnych dla naszego zdrowia. Zawierają one kwasy omega-3, błonnik pokarmowy, lignany oraz fitosterole.
Pudding przygotowałam na bazie mleka krowiego. Mleko to źródło pełnowartościowego białka oraz wapnia. Mleko można zastąpić napojem roślinnym. Wybierając roślinną alternatywę, warto postawić napój sojowy wzbogacany wapniem. Jest on najbardziej zbliżony składem do mleka krowiego.
W zdrowym deserze nie może zabraknąć owoców. Wykorzystałam jabłka ponieważ są one dostępne w niemal każdym sklepie i mają korzystną cenę. Do jabłek nie mogło oczywiście zabraknąć dodatku cynamonu, który świetnie komponują się z nimi smakowo. Możesz wykorzystać również inne owoce. Właściwie każde, ze względu na delikatny smak puddingu będą dobrym wyborem.
Pudding dosłodziłam miodem. Miód jest dość drogi, ale myślę, że wiele z nas posiada słoik podarowany od kogoś z rodziny czy znajomego. Miodu użyłam niewiele, bo pół łyżeczki na porcję dlatego deser ten mogą również spożyć osoby z insulinoopornością i cukrzycą. Jednak jeśli pół łyżeczki miodu to dla ciebie za mało, to nie dodawaj go więcej aby nie zwiększać indeksu glikemicznego potrawy. Zamiast miodu postaw wtedy na słodziki.

Bierzesz leki? Koniecznie przeczytaj przed przygotowaniem puddingu
Kleik z siemienia lnianego polecany jest w dolegliwościach żołądka. Tworzy warstwę ochronną na ścianach żołądka. Mimo wielu korzyści, które to przynosi osoby zażywające leki powinny zachować ostrożność przy spożywaniu siemienia lnianego. Wytworzona warstwa ochronna może utrudniać ich wchłanianie. Nie musisz jednak eliminować siemienia lnianego całkowicie z diety. Wystarczy, że dasz siemieniu lnianemu czas na strawienie. Czas 4 godzin od spożycia siemienia lnianego do przyjęcia leków wystarczy.


Pudding z siemienia lnianego z jabłkami
Składniki
Pudding z siemienia lnianego
- 40 g siemienia lnianego (4 łyżki)
- 400 ml mleka krowiego 3,2%
- 18 g miodu (1 i 1/2 łyżeczki)
- lub 2 łyżeczki erytrytolu
Jabłka
- 180 g jabłka (1 średnia sztuka)
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1-3 łyżek wody
Sposób przygotowania
Pudding z siemienia lnianego
- Mleko zagotuj w garnku.
- Do gotującego się mleka dodaj siemię lniane. Całość gotuj, cały czas mieszając aż zgęstnieje (ok. 3-5 min.)
- Pudding odstaw do przestygnięcia. Nie musi być całkowicie zimny, ważne aby nie był gorący ponieważ wysoka temperatura niweluje korzyści płynące z miodu.
- Do przestygniętego puddingu dodaj miodu. Całość dokładnie wymieszaj.
- Pudding rozłóż do dwóch szklanek. Gdy całkowicie wystygnie włóż do lodówki na przynajmniej 2 godziny.
Jabłka
- Bezpośrednio przed podaniem przygotuj jabłka.
- Jabłko, umyj, obierz, pokrój w ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Następnie pokrój w większą kostkę.
- Do rozgrzanego garnka, wrzuć pokrojone jabłka, 1 łyżkę wody oraz cynamon. Całość podgrzewaj około 5 minut. Jeśli trzeba dodaj więcej wody.
- Ciepłe jabłka wyłóż na pudding.
Wartość odżywcza 1 porcji | |
Kalorie | 286 kcal |
Białko | 12,6 g |
Tłuszcz | 13 g |
Węglowodany | 26,9 g |
Błonnik | 5,4 g |
Dołącz do społeczności Dietetycznej Mapy ♡
Przygotowałeś powyższy przepis? Koniecznie dodaj zdjęcie potrawy na IG jako post lub relacje. Oznacz konto @dietetycznamapa oraz dodaj hashtag #ZbilansowaneFrykasy. Pokaż innym jak pyszne może być zbilansowane jedzenie!Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂