fbpx

Jak zrobić dobre PUREE Z DYNI i do czego je wykorzystać?

puree z dyni

Sezon jesienny to pora, gdy na blogach i profilach społecznościowych, królują potrawy z dyni. Chcąc przygotować większość z nich, musimy dynię poddać odpowiedniej obróbce, czyli zrobić puree z dyni.

Jak się robi puree z dyni?

W celu przygotowania puree z dyni potrzebujesz jedynie dyni i nic więcej! Puree z dyni to nic innego jak zblendowana dynia. Przed zblendowanie należy dynię poddać obróbce cieplnej. Do wyboru masz dwie metody — gotowanie oraz pieczenie. Poniżej znajdziesz instrukcję, która krok po kroku pokaże Ci jak przygotować puree z dyni, niezależnie od tego, którą z metod wybierzesz.

puree z dyni

Puree z dyni - krok po kroku

Justyna Ćwierz
Puree stanowi bazę do wielu przepisów.
Kategoria dieta bezglutenowa, dieta podstawowa, dieta wegańska

Składniki
 

  • 1 dynia (np. dynia zwyczajna, piżmowa, hokkaido)

Sposób przygotowania

  • Dynię pokrój w ćwiartki.
  • Przy pomocy łyżki wydrąż z dyni miąższ oraz pestki. Kolejne kroki, zależą od metody obróbki wstępnej, którą wybierzesz
    wydrążona dynia do puree

Puree z dyni gotowane

  • Każdą z ćwiartek dyni obierz i pokrój w dużą kostkę. 
  • Zagotuj w garnku wodę, gdy będzie wrzała, wrzuć dynię i gotuj pod przykryciem do miękkości. Dynia jest miękka gdy widelec będzie w nią gładko wchodził.
  • Zblenduj dynię na gładką masę.

Puree z dyni z piekarnika

  • Piekarnik rozgrzej do 180°C.
  • Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej ćwiartki dyni. Jeśli dynia jest dużych rozmiarów każdą z ćwiartek możesz dodatkowo przekroić na pół. W przeciwieństwie do metody gdzie dynię gotujemy, skórkę możemy ściągnąć dopiero po upieczeniu.
  • Piecz dynię przez około 30-60 min. Dynia jest gotowa gdy widelec po wbiciu gładko w nią wchodzi.
  • Wyjmij blachę z piekarnika i pozostaw dynię do ostygnięcia.
  • Gdy dynia wystygnie, przy pomocy łyżki oddziel miąższ od skórki.
  • Zblenduj dynię na gładką masę.
Wartość odżywcza w 100 g
Kalorie 26 kcal
Białko 1.0 g
Tłuszcze 0.1 g
Węglowodany 6.5 g
Błonnik 0.5 g

Jak doprawić puree?

Zasadniczo puree z dyni stanowi bazę do potraw dlatego w wielu przepisach nie zaleca się jego doprawiania. Samo w sobie może nie powalać smakiem, ponieważ zyskuje dopiero po dodaniu pozostałych składników.

Jeżeli chcesz puree zjeść jako samodzielne danie lub podać w ramach dodatku do obiadu to warto je odpowiednio doprawić. Przyprawy, które polecam do doprawienia dyni to zdecydowanie papryka wędzona, chili, kurkuma, imbir oraz gałka muształowa. Z kolei, jeśli chcemy dynie zjeść na słodko, to można do niej dodać miodu lub wymieszać z odrobiną musu jabłkowego.

Ile można trzymać puree z dyni?

Puree z dyni należy trzymać w lodówce w szczelnie zamknięty pojemniku lub słoiku. Czas przechowywania to od 3 do 5 dni. Po tym czasie niestety może pojawić się pleśń i będzie się nadawało ono tylko do wyrzucenia.

Jeżeli trafił Ci się wyjątkowo duży okaz dyni i wiesz, że nie zdołasz jej wykorzystać do potraw w przeciągu kilku dni, to możesz puree zamrozić. W tym celu po porcjuj je do małych pojemników lub woreczków strunowych. Możesz przechowywać je w zamrażarce nawet do kilku miesięcy.

puree z dyni

Co można zrobić z puree z dyni?

Można z niego przygotować mnóstwo potraw. Dynia to warzywo, które współgra dobrze zarówno z potrawami wytrawnymi, jak i deserami. Osobiście moimi faworytami potraw z dynią w roli głównej są zupa dyniowa, owsianka dyniowa oraz wszelkiego rodzaju ciasta takie jak serniki lub muffinki.

Możesz również wymieszać je z puree ziemniaczanym i w ten sposób przygotować ciekawy dodatek do obiadu. Świetnie się również sprawdzi do domowej kawy latte inspirowanej kultowym napojem z popularnej sieci kawiarni.

Podsumowując, puree z dyni to świetna baza do wielu sezonowych przepisów. Jego przygotowanie jest naprawdę proste, ale nieco czasochłonne. Dlatego warto przygotować je na zapas w większej ilości i zamrozić na później.