Majonez jest produktem, który ze względu na swoją kaloryczność powinien pojawiać się w diecie sporadycznie. No ale co to za święta bez jajeczka z majonezem? No właśnie. Skoro już wiemy że w wielkanocny poranek pojawi się on na naszych stołach to podpowiadam jak wybrać majonez na Wielkanoc.
Spis treści
Winiary czy Kielecki?
Winiary czy Kielecki? To temat do dyskusji, który powraca w świecie polskiego Internetu jak bumerang. Przyjrzyjmy się im składom i oceńmy oba pod względem żywieniowym.

Majonez Kielecki to majonez o bardzo prostym składzie. Nie znajdziemy w nim substancji dodatkowych. Tzw. czysta etykieta to główny argument dla którego wiele osób go poleca. Z kolei majonez Winiary ma w swoim składzie dwie obco brzmiące substancje – przeciwutleniacz (e385) inaczej sól wapniowo-disodowa (EDTA) i kwas cytrynowy. EDTA to substancja dozwolona do spożycia przez organizacje EFSA. Organizacja ta zajmuje się bezpieczeństwem żywności w UE i ustala, które substancje dodatkowe są bezpieczne do spożycia.
EDTA – składnik wielu majonezów
Dodatki do żywności mogą spełniać wiele funkcji i tak jest również jest z EDTĄ. Stosowana jest jako konserwant czyli ma na celu przedłużenie trwałości żywności. Drugą funkcją jest stabilizowanie emulsji. Generalnie w majonezie odpowiedzialne są za to dobrze ubite żółtka z olejem. Mając tą wiedzę, możemy wywnioskować, że stosowanie soli wapniowo-disodowej (EDTA) pozwala producentowi użyć mniejszej ilości żółtek, a większej ilości wody. Wiem, że dla wielu osób może mieć to znaczenie dlatego o tym wspominam.
No dobra, to bać się tej EDTA czy nie? Wiecie nadmiar soli, cukru czy tłuszczów pochodzenia zwierzęcego też jest szkodliwy, ale nikt nimi nie straszy w taki sposób jak substancjami dodatkowymi, które są wręcz określane “cichymi zabójcami w żywności!!!”. Nadmiar EDTA ma negatywne skutki. Długotrwałe spożywanie dużych ilości może prowadzić do biegunek oraz niedoborów żelaza. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego czy substancja jest “naturalna” czy nie, to dawka czyni truciznę. Dla niektórych substancji dodatkowych komisja EFSA ustala tą dawkę. Dla EDTA jest to 2,5 mg/kg masy ciała, jednak przy zwyczajowym spożyciu ciężko jest tą ilość przekroczyć. Także nie ma co się bać EDTA w świątecznej sałatce jarzynowej. Jeśli wolisz Winiary pod względem smaku śmiało kup go na święta.
Kwasek cytrynowy w majonezie
Kwas cytrynowy to substancja o wielu zastosowaniach. W przypadku majonezu Winiary służy jako regulator kwasowości czyli ma na celu poprawę smaku. Kwas cytrynowy nie jest szkodliwą substancją, a jeśli kogoś przekonują tylko argumenty o naturalności to proszę bardzo. Występuje on naturalnie w owocach!
Jak obniżyć kaloryczność sałatki warzywnej z majonezem?
Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę kalorii to warto sięgnąć po majonezy light. Pamiętaj jednak, że usuwając tłuszcz z produktu, producent musi w jakiś sposób zastąpić jego właściwości. Dlatego majonezy light zawierają różnego rodzaju stabilizatory oraz zagęstniki. Są one bezpieczne dla zdrowia. Przykładowo jeden z nich czyli skrobia kukurydziana to przecież produkt, który możemy kupić w sklepie i wykorzystać w kuchni do zagęszczania np. sosu. Taki odpowiednik mąki ziemniaczanej. Inny zagęstniki, który można znaleźć w majonezach to guma guar. Ta groźnie brzmiąca substancja jest pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją z rośliny Cyamopsis tetragondoloba. Guma guar to substancja bezpieczna, a nawet może korzystnie wpływać na nasze zdrowie bowiem zalicza się ją do błonnika pokarmowego.

Zaoszczędzić kalorie pomogą również niektóre majonezy wegańskie, które są o wiele mniej kaloryczne niż tradycyjne. Dobrym pomysłem jest również mieszanie majonezu z jogurtem naturalnym.

Słowo na koniec
Tradycyjny majonez to produkt bardzo kaloryczny. Jednak zjedzenie jajeczka z majonezem i sałatki warzywnej w święta nie zniweczy Twoich planów. Ciesz się czasem z bliskim, a po świętach kontynuuj swoją zbilansowaną i zdrową dietę Wybierając majonez na Wielkanoc, nie przejmuj się tak bardzo dodatkami do żywności i wybierz ten, który lubisz najbardziej. W końcu jest to produkt rekreacyjny czyli nie spożywamy go w dużych ilościach na co dzień, a skoro tak to nie warto zawracać sobie głowy składami w okresie świątecznym.
Literatura
- Sande M. wsp., Short review of calcium disodium ethylene diamine tetra acetic acid as a food additive. Eur. J. Nutrition Food Safety, 2014, 4: 408–423.
- http://www.food-info.net/pl/e/e385.htm (dostęp z 12.04.2022)
- Mudgil D, Barak S, Khatkar BS. Guar gum: processing, properties and food applications-A Review. J Food Sci Technol. 2014 Mar;51(3):409-18.
Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂
Pingback: Jajka faszerowane szpinakiem i fetą