Pełna wyrazistego smaku, rozgrzewająca i kremowa… taka jest zupa z soczewicy z mlekiem kokosowym. Do tego jest bardzo pożywna, więc idealnie sprawdzi się na kolację, podczas chłodnych zimowych i jesiennych dni.
Do przygotowania z zupy z soczewicy z mlekiem kokosowym będziesz potrzebować składników dostępnych w niemal każdym sklepie.
- Soczewica — polecam soczewicę czerwoną. Ma dość delikatny smak, a do tego bardzo szybko się ją gotuje. Zdąży więc namięknąć, zanim reszta składników się ugotuje. Pod względem żywieniowym soczewica jest bardzo dobrym źródłem białka roślinnego oraz błonnika pokarmowego.
- Marchew — warzyw w diecie nigdy za dużo! Jeśli masz problem ze spożywaniem warzyw to zupy, w szczególności zupy krem są świetnym sposobem na ich przemycenie.
- Ziemniak — zagęszcza zupę krem.
- Cebula — nadaje zupie walorów smakowych.
- Grzanki — dodatek węglowodanowy. Ziemniak co prawda też jest dodatkiem węglowodanowym, ale jest go zdecydowanie za mało, aby był ich znaczącym źródłem, dla kilku porcji zupy dlatego warto dodać jeszcze grzanki. Polecam przygotować grzanki z pieczywa pełnoziarnistego. Idealnie sprawdzi się tutaj bułka grahamka, która jest delikatna, dzięki czemu grzanki są zbliżone do tych przygotowanych z chleba tostowego.
- Mleko kokosowe — nadaje kremowej konsystencji zupie.
- Olej rzepakowy — potrzebny jest do podsmażenia warzyw, co nadaje im głębi smaku. Stanowi również źródło korzystnych dla naszego zdrowia tłuszczów roślinnych.

Jakie przyprawy do zupy z soczewicy z mlekiem kokosowym?
Zupa z soczewicy z mlekiem kokosowym świetnie smakuje przede wszystkim z przyprawami wyrazistymi w smaku. Do takich przypraw należy papryka wędzona, majeranek oraz czosnek i to te przyprawy wykorzystałam w poniższym przepisie. Możesz również pokusić się o dodanie takich przypraw jak kmin rzymski czy cząber.
Jak długo gotować soczewicę w zupie?

Zupa z soczewicy z mlekiem kokosowym
Składniki
- 20 g oleju rzepakowego (2 łyżki)
- 100 g cebuli (1 duża cebula)
- 200 g marchewki (2 średnie marchewki)
- 130 g ziemniaków (1 średni ziemniak)
- 150 g czerwonej soczewicy (¾ szklanki)
- 1200 g bulionu warzywnego lub wody (4 i ¾ szklanki)
- 1 łyżeczka papryki wędzonej
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- 100 g mleczka kokosowego (½ szklanki)
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
- 180 g bułka grahamka (2 sztuki)
Wskazówki
- Do przygotowania bulionu możesz wykorzystać suszoną włoszczyznę. Wystarczy ją 15 minut pogotować w wodzie, a następnie odcedzić. Możesz również wykorzystać bulion ze słoiczka np. firmy Winiary.
- Jeśli nie masz garnka z teflonową powłoką, możesz warzywa podsmażyć na patelni i dopiero później przełożyć do garnka.
Sposób przygotowania
- Cebulę pokrój w kostkę.
- Marchew obierz i pokrój w plastry.
- Ziemniaka obierz i pokrój w dużą kostkę.
- W garnku z teflonową powłoką rozgrzej olej roślinny.
- Do rozgrzanego oleju wrzuć pokrojoną cebulę i zeszklij ją.
- Do zeszklonej cebulki dodaj marchew oraz ziemniaki. Całość smaż około 5-8 minut, cały czas mieszając.
- Warzywa zalej ciepłym bulionem warzywnym. Dodaj soczewicę oraz wszystkie przyprawy. Całość gotuj do momentu aż warzywa zmiękną.
- W między czasie gdy zupa się gotuje, przygotuj grzanki. Bułkę grahamkę pokrój w kostkę, a następnie podsusz ją na suchej patelni lub w piekarniku (10-15 min 180°C).
- Do ugotowanej zupy dodaj mleko kokosowe. Całość zblenduj na gładką masę.
- Zupę podgrzej rozdziel na 4 talerze. Na wierzchu ułóż grzanki.Smacznego!
Wartość odżywcza 1 porcji | |
Kalorie | 421 kcal |
Białko | 15.6 g |
Tłuszcze | 12.5 g |
Węglowodany | 66.4 g |
Błonnik | 9.5 g |
Jeśli lubisz dania z soczewicą koniecznie wypróbuj przepis na dal z czerwonej soczewicy z pieczoną marchewką
Jestem dietetykiem klinicznym oraz pasjonatką gotowania – od lat udzielam się w blogosferze kulinarnej. Staram się łączyć wiedzę dietetyczną z wiedzą kulinarną czego owocem są pomysły znajdujące się na blogu. Uwielbiam czarną kawę i to w jej towarzystwie najczęściej tworzone są posty 🙂